Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: 9x09 - Sleep No More  (Przeczytany 5303 razy)

Capitano Lommasi

• Excuse me, you've got something...
  • Moderator Globalny
  • Konsument paluszków rybnych z budyniem waniliowym
  • Co mi zrobisz? +186/-93
  • ... there... just in the corner of your eye
    • Recenzje DW Classic
9x09 - Sleep No More
« dnia: Listopad 14, 2015, 09:14:12 pm »

Już za kilka minut premiera najnowszego odcinka DW. Po emisji zapraszamy Was do wyrażenia opinii oraz przemyśleń w niniejszym temacie :) Uprasza się o maskowanie co większych spoilerów przez przynajmniej dobę.
The Deal
Słowa: PresidentRomana
Tłumaczenie: Moja skromna osoba ;)

Spoiler for Hiden:
Mały chłopcze
Iść nie masz gdzie, tak tęsknisz za domem
Na Trionie
Mały chłopcze
Pakt dziś z tobą zawrę, jeśli wywiążesz się
Jestem Czarnym Strażnikiem

Refren:
Kula ze szkła jest czymś zbyt oczywistym
Dla szpiega, zamiast niej weź to
Słabość twą, lub chęć zdrady wyczuję
Śmierci Władcy Czasu chcę
Przyrzekłeś mi, Turlough,
Jesteś teraz w mocy mej
Jasny rozkaz wydałem
Zgładź Doktora gdy zbliży się

Uczniu z Anglii
Jest w zasięgu ręki twej, wypełnij zadanie
I zgładź go
Uczniu z Anglii
Zignoruj to, co mówi, on miesza w głowie ci
Daj dowód lojalności swej

(Refren)

Nie dbam o to już więcej
Nie zabiję go; był zawsze
Tak dobry dla mnie choć nie zasłużyłem
Zrywam naszą umowę
Nie masz nade mną władzy
To jasne jak słońce jest
Dla mnie to ty tutaj jesteś złem

Velex

• Niegroźny Ufomaniak
  • **
  • Co mi zrobisz? +33/-7
  • Pirania
Odp: 9x09 - Sleep No More
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 15, 2015, 12:19:06 pm »

Kurza stopa, to robiło wrażenie. Zapowiedzi nie napawały optymistycznie, myślałem, że "materiał z kamer" jako 100% odcinka się nie sprawdzi, a jednak! Geniusz tkwi w prostocie, a kiedy już w (mam nadzieję odległej) przyszłości pożegnamy mistera M jako showrunnera serialu to właśnie autor tego odcinka powinien przejąć ster. A w ogóle to ostatnia scena jest jednym z najlepszych zakończeń w serialu.
Memento, memento, memento, bracia, w mordę jeża, spokojnie!

Capitano Lommasi

• Moderator Globalny
    • Recenzje DW Classic
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 15, 2015, 08:49:03 pm »

Dla mnie odcinek był niezły. Nic poza tym, ale niezły. Choć mam coraz silniejsze wrażenie, że
Spoiler for Hiden:
Clara zginie
- tu Doktor tak dziwnie mówił o
Spoiler for Hiden:
wyleczeniu jej z tego, co zrobiła maszyna jakby wiedział, że w tamtym momencie panna Oswald zginąć nie może, bo zginie kiedy indziej. (I Doktor już wie, kiedy)
Choć może to trolling Moffa. Wrogowie fajni, klimacik też na plus, na minus jednak trochę dłużyzn.

A w ogóle to ostatnia scena jest jednym z najlepszych zakończeń w serialu.

Aż tak dobrze bym o niej nie powiedział, ale tak, świetna :)
The Deal

Spoiler for Hiden:
Mały chłopcze
Na Trionie
Mały chłopcze

Refren:
Jesteś teraz w mocy mej
Jasny rozkaz wydałem

Uczniu z Anglii
I zgładź go
Uczniu z Anglii

(Refren)

Nie dbam o to już więcej
Zrywam naszą umowę
Nie masz nade mną władzy
To jasne jak słońce jest

icywind

• Raz Czy Drugi Widział Kosmitów
  • **
  • Co mi zrobisz? +16/-3
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 17, 2015, 08:05:50 pm »

Odcinek dla mnie bardzo średni, nie kupuje tego, że filmem można
Spoiler for Hiden:
zmienić ludzi w piaskowe potwory. Bardziej niż same potwory (które były zerżnięte z gry Amnesia) przeraziła mnie wizja przyszłości ludzkości gdzie człowiek ma pracować 24/7 na wzrost gospodarczy. Co to za czasy dobrobytu z morderczym wyścigiem szczurów i brakiem czasu nawet na sen? No i jeszcze hodowanie sobie żołnierzy, brawo ludzkość, znowu niczego się nie nauczyłaś. Jakim cudem Doktor może tak lubić ten gatunek? :D

- tu Doktor tak dziwnie mówił o
Spoiler for Hiden:
wyleczeniu jej z tego, co zrobiła maszyna jakby wiedział, że w tamtym momencie panna Oswald zginąć nie może, bo zginie kiedy indziej. (I Doktor już wie, kiedy)
O ile to nie stały punkt to "time can be rewritten" i może zginąć kiedy indziej. Zresztą jak poprzednim razem "zginęła" w Inwersji Zygonów (Clara chyba pobiła rekord Roryego, już drugi raz w tym sezonie a szykuje się trzeci) to Doctor był bardzo zmartwiony, chyba, że założymy, że dowiedział się o tym między odcinkami ale to naciągane. Zastanawia mnie jak sobie poradzą ze śmiercią Clary bo od dłuższego czasu pokazują, że Doctor już się nią martwi wiedząc, że Clara jest śmiertelna i nie jest w stanie wytrzymać samej myśli o rozstaniu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2015, 08:07:51 pm wysłana przez icywind »

Capitano Lommasi

• Moderator Globalny
    • Recenzje DW Classic
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 17, 2015, 09:07:24 pm »

Mi się wydaje, że w tej serii
Spoiler for Hiden:
nie zginęła
jeszcze ani razu - to się dopiero stanie. A Doktor mógł kilka razy grać va banque, bo on już to wydarzenie przeżył i wiedział, że
Spoiler for Hiden:
Clara wcześniej zginąć nie może
A jeśli chodzi o przepisanie czasu, najpewniej wyszedłby z tego taki pierdzielnik
Spoiler for Hiden:
(Jeśli panna Oswald zginie, to na pewno z powodów istotnych dla akcji, czyli przestawienie ewentualnego zgonu na wcześniej zmieniłoby przebieg jej całej)
że Doktor miałby większe powody do zmartwień ;)
The Deal

Spoiler for Hiden:
Mały chłopcze
Na Trionie
Mały chłopcze

Refren:
Jesteś teraz w mocy mej
Jasny rozkaz wydałem

Uczniu z Anglii
I zgładź go
Uczniu z Anglii

(Refren)

Nie dbam o to już więcej
Zrywam naszą umowę
Nie masz nade mną władzy
To jasne jak słońce jest

icywind

• Raz Czy Drugi Widział Kosmitów
  • **
  • Co mi zrobisz? +16/-3
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 17, 2015, 10:36:52 pm »

No zginąć nie zginęła, mówię o takim nabieraniu widzów. Koniec pierwszego odcinka - Clara eksterminowana, koniec pierwszej części inwazji Zygonów - "Clara is dead". Tak samo jako śmierć Roryego zaliczają to kiedy Tardis nabrała  Amy, że umarł ze starości.

Alternauta

• Zagubiony Ziemianin
  • *
  • Co mi zrobisz? +2/-0
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 22, 2015, 08:37:48 pm »

Odcinek zdecydowanie inny niż dotychczasowe, głównie ze względu na nietypowe dla DW „video footage”.

+ sposób nagrania odcinka wymusza zastanawianie się z czyjej perspektywy teraz patrzymy. To mi się podoba, ale nie powinno być za często stosowane. Niewątpliwie dobra odmiana.
+ Clara nie irytowała.
Spoiler for Hiden:
+ niestandardowa czołówka, któryś raz już w tym sezonie twórcy bawią się nią. Ciekawe czy na odcinki finałowe jakaś jej modyfikacja będzie.
+ Dwunasty cytujący Szekspira.
+ zakończenie, rzeczywiście było świetne i wprowadziło dobrą nutkę horroru, szkoda że dopiero na sam koniec.
+ pomysł na próby zlikwidowania snu przez ludzkość – bardzo to prawdziwe i nie zdziwię się jak kiedyś takie urządzenie rzeczywiście mogłoby powstać. To samo z hodowaniem żołnierzy, pasuje to do ludzkości i gdyby można było to pewnie coś takiego by robiono.

+/- nie wiem czy podobał mi się pomysł indyjsko-japońskiej stacji badawczej. Chętnie zobaczyłbym jeszcze odcinek w tych czasach (a i Gatiss powiedział, że nie wyklucza jakiejś kontynuacji) to może coś w tym względzie by się wyklarowało.
+/- momentami odcinek jest nieco senny, ale pasuje to do zakończenia (człowiek czuje się znużony, a tutaj coś takiego!)

- mimo wszystko wytłumaczenie potwora tygodnia trochę słabe, liczyłem na coś lepszego.

Nie był to zły odcinek. Jednak nie był aż tak straszny jak zapowiadano. Prawdopodobnie złożyły się na to pewna senność odcinka oraz to, że zastanawiałem się nad tym, z czyjej perspektywy kamera pokazuje obraz i jak zrobiono ten odcinek. Dobrze, że brak kamer nie był tylko błędem reżyserskim, tylko został wpleciony w fabułę odcinka (bo rzeczywiście dało się go zauważyć, ale wydawało się, że to po prostu luka). Ciekawe czy to, że Clara była w Morfeuszu będzie miało jednak jakieś reperkusje później (niekoniecznie musi zostać wyleczona między odcinkami, nie widzieliśmy czy tak się stało). Doktor jest pewny, że jakoś jednak Clarę wyleczy, bo jest świadom że spotka ją inny los. Odcinek w porządku. Spełnił nadzieje tam, gdzie można byłoby się ich obawiać i jednocześnie ich nie spełnił (na pewno dałoby się straszniej to zrobić. Sny naprawdę dają spore pole manewru). Daję temu odcinkowi 8-/10.

Skurwol666

• Sąsiad Sary Jane
  • Co mi zrobisz? +67/-11
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 08, 2015, 08:34:47 am »

Odcinek trochę dziwny, opcja "kamer" mnie nie przekonała, chociaż muszę przyznać, że ciekawy pomysł na odcinek, nie z tym potworem, ale z możliwością, ograniczenia ludzkiego snu, i moim zdaniem powinna zostać ta opcja rozwinięta ;)
Daje 7/10.

PharellMan

• Zagubiony Ziemianin
  • *
  • Co mi zrobisz? +5/-0
  • Why we actually here?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 07, 2016, 04:32:13 pm »

Dlaczego ten odcinek ma taką niską notę patrząc na Wikipedii? Podobno krytycy prawie że dali średnią notę niższą niż dla "Love & Monsters" (wyższa o jedną dziesiętną chyba, zresztą tu to jest: https://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_No_More_%28Doctor_Who%29 ). I faktycznie, na angielskim forum też ludzie nie przepadają za odcinkiem. Ale dla mnie był całkiem dobry! Druga część odcinka wymiatała na swój nietypowy sposób, i to wciągało, szczególnie ta część, gdy Doktor odkrył, że kamery to ludzkie oczy, oczy ludzi których pochłonęła ta maszyna do testów, jak Clarę na początku odcinka. Choć faktycznie po końcówce oczekiwałem coś więcej. Chyba nigdy nie zrozumiem "agresji tłumu".
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2016, 05:05:56 pm wysłana przez Capitano Lommasi »

Capitano Lommasi

• Moderator Globalny
    • Recenzje DW Classic
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 07, 2016, 05:07:20 pm »

Ponoć ludziom się straaasznie nie podobało, z czego były potwory - nie kapuję, jak taki detal może mieć wpływ na odbiór odcinka, ale najwidoczniej może :-\
The Deal

Spoiler for Hiden:
Mały chłopcze
Na Trionie
Mały chłopcze

Refren:
Jesteś teraz w mocy mej
Jasny rozkaz wydałem

Uczniu z Anglii
I zgładź go
Uczniu z Anglii

(Refren)

Nie dbam o to już więcej
Zrywam naszą umowę
Nie masz nade mną władzy
To jasne jak słońce jest

Astroni

• Ten Który Przegadał Stworzenie z Midnight
  • **
  • Co mi zrobisz? +293/-75
  • Óśmiech Ósmego
    • Profil Astroni800 na YouTube
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 11, 2016, 11:02:50 am »

Ponoć ludziom się straaasznie nie podobało, z czego były potwory - nie kapuję, jak taki detal może mieć wpływ na odbiór odcinka, ale najwidoczniej może :-\

Z tego:
Cytat: Wikipedia
Doctor Who's effective horror elements and unexpected cliffhanger save 'Sleep No More' from being a gimmicky found-footage episode.
Bardziej wnioskuję, że boli ich sposób realizacji odcinka. I w sumie to by się zgadzało, bo Love & Monsters też był taki nietypowy do bólu. Smutne, że nagle większość fanów DW zaczęli stanowić ludzie spragnieni typowych sposobów realizacji, w dodatku bez patrzenia na fabułę.

Niemniej wy tak mnie zainteresowaliście, że właśnie odpaliłam Torrenta ;)

EDIT:
<przekreśla kolejny odcinek z listy ze skrzypnięciem długopisu>

Nie no, naprawdę? Ludzie robią coś wbrew naturze i to znowu, czary mary, owocuje dużymi, bezmózgimi, powoli poruszającymi się ganiającymi za nimi potworami? Naprawdę? A nie mogłoby być na przykład tak, że Doctor i Clara trafiają na planetę z takim wynalazkiem już po katastrofie, gdzie miliony jeszcze ludzkich ludzi rozpadają się w piasek, wszyscy próbują im pomóc i nikt nie wie, co się dzieje? Albo gdyby ten motyw z niespaniem nie był tak podany na tacy (w końcu może zarazili się po prostu kosmicznym piaskonosicielem)? Albo gdyby chociaż ostatni kwadrans to nie było klasyczne Tak, to ja jestem zły i zrobiłem tak, tak, tak i tak! No albo gdyby Doctor pomyślał, że niekoniecznie banalne strzelenie wspomnianemu w łeb rozwiąże problem... Jedynie końcówka sympatyczna, że to było w planie i jeszcze nie koniec, ale od tego, to odcinek mógłby się zacząć, a nie na tym skończyć. Grawitacja Neptuna niszczyła stwory? No to dlaczego w końcu włączyła się za pierwszym razem, kiedy załoga była przez nich atakowana? Potworki wyewoluowały z ludzkiego proszku z oka żywiąc się snem? To chyba powinny były to robić, kiedy ludzie normalnie przesypiali pół życia, a pięć minut na dobę, bo wtedy padliby z głodu, nie? (Mówię o lekkości wydedukowania tego, bo potem to już się wyjaśniło, że to ktoś ich po prostu wyhodował, więc rzecz miała swój sens sci-fi.) Gdyby chociaż Doctor wysadził ten statek, skoro już była jasność, że nie ma w nim nikogo żywego - byłam pewna, że to zrobi, a tu? Zresztą tak czy inaczej Wszechświat zatruty ewolującym piaskiem został zainfekowany niczym vashta neradą zmierza od tej chwili ku nieuchronnej zagładzie, co było murowane nawet bez końcowej gadki...
Kurce, odcinek ma prawie 44 minuty... Mogłoby być coś poruszającego jak nie szare komórki, to serce, ewentualnie przeponę, a tu znowu - powymienialiśmy się morałami i przerośniętymi teoriami, popatrzyliśmy groźnie w obiektyw, poganialiśmy się, pooglądaliśmy śmierć współwinnych, a potem znów zdrowi, fajniusi, czyściutcy hop z powrotem do TARDIS i... Ah, ale przecież Clara jeszcze została zarażona! To mogłoby mieć tyle konsekwencji w finale! Tylko że... No tak, tylko że nikt Moffatowi o tym nie powiedział, więc nie nawiązał. Tudzież nie miał licencji do cudzego pomysłu. Albo zapomniał. Cóż.

Nie no... Nie ma ktoś do odsprzedania tego neuralizera z Facetów w czerni? Parę odcinków tej serii jeszcze mi zostało, więc podejrzewam, że się raczej nie zakurzy.
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2016, 01:52:05 pm wysłana przez Astroni »
DOKTOR

Elsen: Oh… Oh? Really? I… Bugger. Crap. I… Well, then uh… I believe that I’ll have to let you enter into the main gorges, then. But uhm… The regulations oppose it. Alright uh… I… I suppose this is a very special case, as stated in paragraph five.

The Judge: Sorry, but I fear I have to respond in the negative.

Yes, I am still OFF.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .