Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: The Prisoner  (Przeczytany 6620 razy)

Astroni

 • Ten Który Przegadał Stworzenie z Midnight
 • **
 • Co mi zrobisz? +293/-75
 • Płeć: Kobieta
 • Wiadomości: 1810
 • Óśmiech Ósmego
  • Zobacz profil
  • Profil Astroni800 na YouTube
Odp: The Prisoner
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 05, 2014, 04:05:34 pm »

@Astroni - dokładnie o tym odcinku "Jumanji" myślałem podczas seansu.  (zeby)
Znasz Jumanji ;D

@Capitano - ja też najbardziej lubię Nr 2 z odcinka "Dance..."- zaraz potem są ci z "Schizoid Man",  "Many Happy  Returns", "Free For All" (drugi, a może  trzeci?  ;) ), "ABC" i  "General" oraz "Checkmate".
Pomijając Dance... i Happy... mnie to urządza :)

WoW, zrobiłeś na mnie wrażenie tymi przemyśleniami na temat katolickiego przekazu finału. Nawet mi to przez myśl nie przyszło. Ba, czytałam Wikipedię i z niej wynika, że żadnemu redaktorowi i innym interpretatorom też się nie nasunęło :o Więc szacun, bo to ma sens - szczególnie, jak dla mnie, porównanie cyfry do litery.
Jeśli ludzie byli rozczarowani, bo oczekiwali bondowskiego stylu w końcówce, to chyba byli niepoważni - chyba że od tej końcówki zaczęli oglądanie :) Myśląc o tym, tym bardziej się nie dziwię, że McGoohan nie wziął roli Bonda - ludzie wmawialiby mu nawiązania na siłę. Zresztą - czyż jego zabawny Danger Man nie jest lepszy? :) I stworzył własną rolę, a nie kolejne wcielenie legendy.

Co do kolejności... Jeszcze nie wychodzi nam nic konkretnego, ale walczymy :p I wychodzi zaskakująco dużo rzeczy zgodnych z twoją wersją (oraz oczywiście zaskakująco dużo rzeczy zaskakująco niezgodnych XD).
Wieczorem postaram się wrzucić już coś konkretnego od siebie.

Be seeing you!   ;)
And you! (zeby)
Zapisane
DOKTOR

Elsen: Oh… Oh? Really? I… Bugger. Crap. I… Well, then uh… I believe that I’ll have to let you enter into the main gorges, then. But uhm… The regulations oppose it. Alright uh… I… I suppose this is a very special case, as stated in paragraph five.

The Judge: Sorry, but I fear I have to respond in the negative.

Yes, I am still OFF.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Astroni

 • Ten Który Przegadał Stworzenie z Midnight
 • **
 • Co mi zrobisz? +293/-75
 • Płeć: Kobieta
 • Wiadomości: 1810
 • Óśmiech Ósmego
  • Zobacz profil
  • Profil Astroni800 na YouTube
Odp: The Prisoner
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 06, 2014, 10:01:15 pm »

No to jedziemy z tym koksem! Kolejność głównie podług ogarnięcia Numeru Sześć w istocie problemu, choć nie tylko:

Spoiler for Hiden:
Arrival
Free For All (Numer Sześć łykał wszystko, co włodarze Wioski mu mówili, no i sami zainteresowani działają z lekka na oślep jakby chcąc go poznać - ten odcinek nie może być nigdzie indziej)
Do Not Forsake Me Oh My Darling (Numer Sześć wspomina przeszłość i przypadkowo dotyczy ona tylko Free For All, a szkoda, bo zanim go obejrzałam, dawałabym na mur-beton w tym miejscu od razu Dance Of The Dead; ponadto czy się mylę, czy Numer Sześć ani na chwilę nie pomyślał podczas tych cudacznych przeżyć o Wiosce albo Numerze Dwa?)
Dance Of The Dead (mnóstwo nowych informacji dla Numeru Sześć)
A Change Of Mind (mam wrażenie, że taka "asymilacja" ze "społeczeństwem" to ważna część wprowadzania nowego do społeczności Wioski)
Many Happy Returns (trudno powiedzieć, ale naiwność tej końcówki, gdy po dobroci niemalże wlazł do Wioski z powrotem... To nie mogło być bliżej końcówki)
Living In Harmony (pierwsze bardziej złożone podejścia Numeru Dwa, ale jeszcze brak bardziej adekwatnej inicjatywy ze strony głównego bohatera)
The General (nie przekonuje mnie wersja, że wspomniany pod koniec Schizoid Mana "General" to właśnie ta maszyna - po cóż Numer Dwa miałby straszyć kolegę ich bazą wiedzy? Dla mnie liczy się, że Numer Sześć bardzo ufnie, choć nie naiwnie, podchodzi do nieznajomego i nie boi się z nim współpracować, postępować zgodnie z jego radami)
Checkmate (Numer Sześć jest zdesperowany, przejęty i chce coś wykombinować, ale ciągle nie trafia)
The Schizoid Man (Numer Sześć chłodno i logicznie podchodzi do sprawy ustalania swojej tożsamości, no i fajnie sobie radzi z Roverem pod koniec)
It's Your Funeral (Numer Dwa przestaje martwić się o siebie, a zaczyna interesować bezpieczeństwm innych)
The Chimes Of Big Ben (Numer Sześć wydaje się być już świetnie obeznany - tym razem to on "wprowadza" nową, a tworząc plan zdaje się być już o wiele bardziej przewidujący)
The Girl Who Was Death (w końcówce widać, że główny bohater wyraźnie się już zadomowił)
Hammer Into Anvil (żeby umieć zrobić rządzącemu taką krzywdę, to trzeba już naprawdę mieć obeznanie w sytuacji)
A, B & C (Numer Dwa wystraszony do granic wytrzymałości przez "górę" mówi wszystko)
Once Upon A Time
Fallout

Warto dodać, że im bliżej początku i końca, tym propozycje pewniejsze, natomiast im bardziej w środku, tym oczywiście najgorzej... Wątpię, czy ta kolejność wyglądałaby tak samo, gdybym zabrała się za układanie jej jutro.

Przy okazji tych list można zwrócić uwagę, jak różnie (a nawet sprzecznie) można interpretować dane zjawisko czy reakcję.
Zapisane
DOKTOR

Elsen: Oh… Oh? Really? I… Bugger. Crap. I… Well, then uh… I believe that I’ll have to let you enter into the main gorges, then. But uhm… The regulations oppose it. Alright uh… I… I suppose this is a very special case, as stated in paragraph five.

The Judge: Sorry, but I fear I have to respond in the negative.

Yes, I am still OFF.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Capitano Lommasi

 • Excuse me, you've got something...
 • Moderator Globalny
 • Konsument paluszków rybnych z budyniem waniliowym
 • *****
 • Co mi zrobisz? +186/-93
 • Płeć: Mężczyzna
 • Wiadomości: 1469
 • ... there... just in the corner of your eye
  • Zobacz profil
  • Recenzje DW Classic
Odp: The Prisoner
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 06, 2014, 10:36:59 pm »

A mi przyszło do głowy zrobić listę patrząc na zachowanie Numerów Dwa :)

1. Arrival
2. Dance of the Dead - Numer Sześć dowiaduje się w zasadzie niemal podstawowych informacji  o Wiosce, Numer Dwa wyraźnie ma czas, nie śpieszy się ograniczając działalność do hamowania prób ucieczki naszego bohatera
3. It's your funeral - nadal nie ma pośpiechu w łamaniu Numeru Sześć, więc Numery Dwa mogą sobie pograć między sobą ;)
4. Many Happy Returns - może to jeszcze nie bezpośrednia, mocna próba złamania Numeru Sześć, niemniej Wioska trochę ryzykuje a on sam jest jeszcze frajerem że ojjj :)
5. Free for all - zaczyna się robić groźniej, ale jak dla mnie jednak to jeszcze nie desperacka próba wyciągnięcia informacji a raczej demonstracja pt. "Zawsze jesteśmy górą". No i frajerstwa Numeru Sześć ciąg dalszy
6. Hammer Into Anvill - pośpiechu nadal brak. Numer Dwa początkowo nawet nie podejmuje jakichś poważnych prób złamania Numeru Sześć, a potem... potem już nie może :)
7. Checkmate - no i tu mam problem. Chętnie bym ten epizod walnął gdzieś dalej, bo Numer Sześć jest naprawdę blisko ucieczki dzięki własnej inicjatywie, ale Numer Dwa nie robi wiele poza zapobiegnięciem, więc Wioska nadal ma czas.
8. Change of mind - już trochę bardziej bezpośredni atak na psychikę Numeru Sześć. Ergo czas na złamanie go powolutku mija, choć jeszcze go sporo
9. The Girl who was Death - można by to skwitować tak: Wioska jeszcze nie panikuje z braku efektów, więc Numer Dwa próbuje czegoś z mała szansą na sukces, ale prostego i niewymagającego za wiele. Ale jednak to już próba wyciągnięcia bezpośredniej informacji
10. Living in Harmony - ciężko znaleźć dla tego epizodu miejsce, ale powiedzmy, że Numer Dwa używa już bardziej wyszukanego i skomplikowanego sposobu
11. The Schizoid Man - zaczyna się może jeszcze nie lekka desperacja, ale o biernym hamowaniu ucieczek i niczym poza tym nie może być już mowy. Cięższa "artyleria" w ruchu.
12. Do not Forsake Me, Oh my Darling - czemu tu? Wzmianka, że Numer Sześć jest już od dłuższego czasu w Wiosce to raz. Dwa, później być nie może, bo sprawa nie do końca go dotyczy - chodzi o coś innego, czyli nie ma jeszcze za przeproszeniem gorącego terminu na złamanie go.
13. The General - w sumie mógłby być też i na miejscu dwunastym, ale już niech będzie, że odcinki z tymi samymi Numerami Dwa koło siebie. A dla mnie musi być po "The schizoid man" przez wzmiankę o Generale w tym ostatnim.
14. A. B and C. - kolejny odcinek z tym samym Numerem Dwa - wąsatym fanem mleka :) Tym razem jednak chłop musi się streszczać - Numer Jeden zdaje się być już zdenerwowany brakiem efektów :)
15. The Chimes of Big Ben - debiut ostatniego Numeru Dwa, rubasznie rechoczącego brodacza :) Widać, że jest zdeterminowany, by rozwiązać kwestię Numeru Sześć, a że nie panikuje jak poprzednik? Może wie, że nic gorszego nie może go już spotkać? W dodatku Numer Sześć wydaje się być w Wiosce od daaawna, co też potwierdza jego zachowanie, gdy myśli, że odniósł sukces.
16. Once Upon A Time
17. Fall out
Zapisane
The Deal
Słowa: PresidentRomana
Tłumaczenie: Moja skromna osoba ;)

Spoiler for Hiden:
Mały chłopcze
Iść nie masz gdzie, tak tęsknisz za domem
Na Trionie
Mały chłopcze
Pakt dziś z tobą zawrę, jeśli wywiążesz się
Jestem Czarnym Strażnikiem

Refren:
Kula ze szkła jest czymś zbyt oczywistym
Dla szpiega, zamiast niej weź to
Słabość twą, lub chęć zdrady wyczuję
Śmierci Władcy Czasu chcę
Przyrzekłeś mi, Turlough,
Jesteś teraz w mocy mej
Jasny rozkaz wydałem
Zgładź Doktora gdy zbliży się

Uczniu z Anglii
Jest w zasięgu ręki twej, wypełnij zadanie
I zgładź go
Uczniu z Anglii
Zignoruj to, co mówi, on miesza w głowie ci
Daj dowód lojalności swej

(Refren)

Nie dbam o to już więcej
Nie zabiję go; był zawsze
Tak dobry dla mnie choć nie zasłużyłem
Zrywam naszą umowę
Nie masz nade mną władzy
To jasne jak słońce jest
Dla mnie to ty tutaj jesteś złem

MacG

 • Ukrywający Się Władca Czasu
 • ******
 • Co mi zrobisz? +68/-7
 • Wiadomości: 508
  • Zobacz profil
Odp: The Prisoner
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 01, 2014, 01:05:54 am »

Spoiler for Hiden:
"czy się mylę, czy Numer Sześć ani na chwilę nie pomyślał podczas tych cudacznych przeżyć o Wiosce albo Numerze Dwa"  - pomyślał. ;)

"po cóż Numer Dwa miałby straszyć kolegę ich bazą wiedzy?" - bo może dla tego Numeru 2 nie była to baza wiedzy - przypomnij sobie  cylinder z Numerem 1 w ostatnim odcinku. ;) Wioska jak dla mnie realizowała myśl zbliżoną do maksysmy  szefa policji w państwie Napoleona, Józefa Fouche'a - "najlepsza policja to nie  taka, która wie wszystko, ale która przekonała ludzi, że wszystko wie". ;)

Swoją drogą - po "Prisonerze" przejście w Krakowie od Jubilata do Wawelu nabiera nowego smaku. Nieopodal  Wisły unosi się biały balon, a mijana kawiarnia ma w logo bicykl  (z torbą z  podobnym  znakiem przyszła mi kiedyś na  zajęcia studentka, czekałem aż pożegna się "Be seeing you"), a naprzeciwko znajdują się figury szachowe ludzkich rozmiarów (na jednej z nich podane są nazwy w różnych językach, mamy więc także Rooka). :D 

Dziękuję za docenienie interepretacji, w międzyczasie wymyśliłem jeszcze kilka innych. :D A "Jumanji"  oglądałem regularnie w III / IV klasie podstawówki, złote czasy Polsatu. :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2014, 01:08:23 am wysłana przez MacG »
Zapisane
Life is like a hurricane... here in TARDIS.
Silence, Yeti, Ice Warriors - he is a Time Lord.
Might solve a mystery... or rewrite history!

Doctor! Whooo!

D-d-daleks! Look,  behind you!
There's the Master out to find you!
What to do? Just grab on to some

Doctor! Whooo!

Capitano Lommasi

 • Excuse me, you've got something...
 • Moderator Globalny
 • Konsument paluszków rybnych z budyniem waniliowym
 • *****
 • Co mi zrobisz? +186/-93
 • Płeć: Mężczyzna
 • Wiadomości: 1469
 • ... there... just in the corner of your eye
  • Zobacz profil
  • Recenzje DW Classic
Odp: The Prisoner
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 22, 2016, 01:57:13 pm »

Właśnie skończyłem raczyć się najnowszymi słuchowiskami Big Finish na podstawie "Prisonera" i jestem naprawdę zadowolony. Trzy na cztery przygody to w znakomitej większości kopie fabuł odcinków "Arrival", (jako słuchowisko nazwana "Departure and arrival") "The Schizoid Man" oraz "The chimes of Big Ben", ale szczególnie z tego drugiego wyciągnięto 110% potencjału pierwotnej wersji. Trochę słabiej z "Chimes...", wprowadza dużo mniej innowacji, za to ostatnia scena to nieco wynagradza. Jedyna natomiast oryginalna przygoda w zestawie, "Your beautiful Village", jest dosyć przewidywalna, ale opiera się na bardzo interesującym pomyśle. Czekam na kolejne części.
Zapisane
The Deal
Słowa: PresidentRomana
Tłumaczenie: Moja skromna osoba ;)

Spoiler for Hiden:
Mały chłopcze
Iść nie masz gdzie, tak tęsknisz za domem
Na Trionie
Mały chłopcze
Pakt dziś z tobą zawrę, jeśli wywiążesz się
Jestem Czarnym Strażnikiem

Refren:
Kula ze szkła jest czymś zbyt oczywistym
Dla szpiega, zamiast niej weź to
Słabość twą, lub chęć zdrady wyczuję
Śmierci Władcy Czasu chcę
Przyrzekłeś mi, Turlough,
Jesteś teraz w mocy mej
Jasny rozkaz wydałem
Zgładź Doktora gdy zbliży się

Uczniu z Anglii
Jest w zasięgu ręki twej, wypełnij zadanie
I zgładź go
Uczniu z Anglii
Zignoruj to, co mówi, on miesza w głowie ci
Daj dowód lojalności swej

(Refren)

Nie dbam o to już więcej
Nie zabiję go; był zawsze
Tak dobry dla mnie choć nie zasłużyłem
Zrywam naszą umowę
Nie masz nade mną władzy
To jasne jak słońce jest
Dla mnie to ty tutaj jesteś złem