Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Rady dla nowicjusza...  (Przeczytany 2776 razy)

Skurwol666

• Sąsiad Sary Jane
  • Co mi zrobisz? +66/-11
Rady dla nowicjusza...
« dnia: Sierpień 26, 2016, 10:29:18 am »

Dzisiaj w nocy kiedy próbowałem zaspać, podczas toku myślowego nadszedł mi znienacka pomysł na FanFica, nigdy wcześniej niczego takiego nie napisałem, i tu zwracam się do doświadczonych osób w tym temacie, macie jakieś rady dla początkującego? :)

Capitano Lommasi

• Excuse me, you've got something...
  • Moderator Globalny
  • Konsument paluszków rybnych z budyniem waniliowym
  • Co mi zrobisz? +186/-93
  • ... there... just in the corner of your eye
    • Recenzje DW Classic
Odp: Rady dla nowicjusza...
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 26, 2016, 11:05:48 am »

Zanim zaczniesz pisać, miej wymyśloną fabułę do samego końca - wymyślanie na bieżąco udaje się ekstremalnie rzadko, a skutki i tak nie są zbyt dobre.
The Deal
Słowa: PresidentRomana
Tłumaczenie: Moja skromna osoba ;)

Spoiler for Hiden:
Mały chłopcze
Iść nie masz gdzie, tak tęsknisz za domem
Na Trionie
Mały chłopcze
Pakt dziś z tobą zawrę, jeśli wywiążesz się
Jestem Czarnym Strażnikiem

Refren:
Kula ze szkła jest czymś zbyt oczywistym
Dla szpiega, zamiast niej weź to
Słabość twą, lub chęć zdrady wyczuję
Śmierci Władcy Czasu chcę
Przyrzekłeś mi, Turlough,
Jesteś teraz w mocy mej
Jasny rozkaz wydałem
Zgładź Doktora gdy zbliży się

Uczniu z Anglii
Jest w zasięgu ręki twej, wypełnij zadanie
I zgładź go
Uczniu z Anglii
Zignoruj to, co mówi, on miesza w głowie ci
Daj dowód lojalności swej

(Refren)

Nie dbam o to już więcej
Nie zabiję go; był zawsze
Tak dobry dla mnie choć nie zasłużyłem
Zrywam naszą umowę
Nie masz nade mną władzy
To jasne jak słońce jest
Dla mnie to ty tutaj jesteś złem

Skurwol666

• Sąsiad Sary Jane
  • Co mi zrobisz? +66/-11
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 26, 2016, 11:16:34 am »

Właśnie chciałem zrobić to przed czym zastrzegasz, mam główny wątek(crossover z innym serialem) i chciałem dopisywać krok po kroku, jak to mówią raperzy na "freestylu", ale jak mówisz, że skutki są opłakane w większości, to jednak wymyślę wszystko do końca ;)

Velex

• Niegroźny Ufomaniak
  • **
  • Co mi zrobisz? +33/-7
  • Pirania
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 26, 2016, 07:39:39 pm »

Wprawdzie w fanficach doświadczenia nie mam, ale swojego coś tam się z bratem tworzyło, więc mam taką radę: nawet, jeśli podczas pisania uznasz, że Ci nie idzie, nie przerywaj - najwyżej będziesz potem poprawiał i ulepszał, ale musisz mieć co poprawiać i ulepszać. To trudne nie rzucić pracy w diabły, gdy słabo wychodzi, ale nigdy nie kończ sesji pisarskiej dlatego, że Cię wkurzyły jej efekty - trudniej jest przysiąść do kolejnej.
Memento, memento, memento, bracia, w mordę jeża, spokojnie!

Skurwol666

• Sąsiad Sary Jane
  • Co mi zrobisz? +66/-11
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 26, 2016, 10:15:59 pm »

Dzięki za rady, tu się zgodzę jak to odłożę to już do tego nie wrócę...
Już zacząłem pomysły zmieniają się z minuty na minutę, ale nie brakuję szaleństwa...
I tu pytanie, czy Tardis Pierwszego Doktora, Dziewiątego, Dziesiątego i Dwunastego czymś się różniły? ;)

Astroni

• Ten Który Przegadał Stworzenie z Midnight
  • **
  • Co mi zrobisz? +293/-75
  • Óśmiech Ósmego
    • Profil Astroni800 na YouTube
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 09, 2016, 08:09:14 pm »

Sory za wieczną nieobecność ostatnio ^^ Jak widzę jednak wciąż są powody, żeby czasami tu zajrzeć, bo zawsze bardzo się cieszę, kiedy ktoś bierze się za pisanie!

Zanim zaczniesz pisać, miej wymyśloną fabułę do samego końca - wymyślanie na bieżąco udaje się ekstremalnie rzadko, a skutki i tak nie są zbyt dobre.
Pocieszę, że ja często wymyślam tylko początek, mam wizję zarysu końca i jak dotąd dawało to u mnie niezłe wyniki :) [reklama mode=on]Dowód na jeden z nich mam w tutejszym dziale z fanfikami.[reklama mode=off]

Wprawdzie w fanficach doświadczenia nie mam, ale swojego coś tam się z bratem tworzyło, więc mam taką radę: nawet, jeśli podczas pisania uznasz, że Ci nie idzie, nie przerywaj
Natomiast tutaj zgodzę w całej rozciągłości. Wszystko można poprawić, ulepszyć, ale zakładając, że osiągniesz sukces wiecznie zaczynając od początku, nic nigdy nie dokończysz. Podobnie uważam o wiecznym "obrażaniu się" na to, co się już napisało. Są osoby, które jednego dnia napiszą dwie strony, a drugiego mają doła, więc stwierdzają, że wszystko jest do niczego i od razu kasują. No jaki jest w tym sens?

Rzeczy, które natomiast skojarzyły się mnie to: pilnuj zgodności charakterów. Niewiele rzeczy mnie wkurza bardziej niż robienie z przeciętnej postaci beksy, z fajnej towarzyszki - głupka, z Romany flirciary, a z Doctora lalusia zakochującego się w pierwszej lepszej wykreowanej przez autorkę postaci (albo w Mistrzu, o zgrozo).

A właśnie:
I tu pytanie, czy Tardis Pierwszego Doktora, Dziewiątego, Dziesiątego i Dwunastego czymś się różniły? ;)
W kwestii poszukiwania informacji o postaciach i ich charakterach, porównań starych i nowych TARDIS, innych mediów (a nóż się przydadzą...), streszczeń odcinków i całej reszty sugeruję gorąco polecam twoim obowiązkiem jest zaprzyjaźnić się z TARDIS Wiki. Nie zapominaj też o wujku Google!. Idealnym ćwiczeniem będzie właśnie znalezienie odpowiedzi na to pytanie :)

I jeszcze jedno, ważniejsze: nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Jeśli naprawdę myślisz o tym, żeby ukończyć tę historię, to po prostu ją pisz. Siadaj zawsze, kiedy masz czas wolny (zamiast grania, siedzenia na Internecie, kiedy masz cały długi wieczór tylko dla siebie i pięć minut przed obiadem) i do roboty. Wielu znanych przeze mnie początkujących autorów "czeka na wenę" - napisze pierwszego dnia z zachwytu nowym pomysłem napisze pięć stron bez żadnego kłopotu, więc myśli, że tak będzie codziennie i kiedy nie ma tego niosącego rękę natchnienia, nie pisze. Niby może być tak, że musisz mieć jakiś specjalny wyjątkowy nastrój, bo inaczej na pewno nie będzie ci szło i zmarnujesz tylko czas, ale chociaż spróbuj. Trzeba się nauczyć regularnej pracy (nazwijmy to po imieniu, bo w końcu trochę się trzeba naklikać), a nie czekać, aż zrobi się samo.
Choć jak sobie przypomnę, ile potrafiłeś zrobić przy napisach, to myślę, że powinno ci być trochę łatwiej ;)

Mam nadzieję, że coś pomogłam :p A może nawet cię zachęcę do dalszej pracy, jeśli masz jakiś przestój czy coś, bo teoretycznie, po takim czasie, początek mógłbyś mieć ;)
DOKTOR

Elsen: Oh… Oh? Really? I… Bugger. Crap. I… Well, then uh… I believe that I’ll have to let you enter into the main gorges, then. But uhm… The regulations oppose it. Alright uh… I… I suppose this is a very special case, as stated in paragraph five.

The Judge: Sorry, but I fear I have to respond in the negative.

Yes, I am still OFF.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Capitano Lommasi

• Excuse me, you've got something...
  • Moderator Globalny
  • Konsument paluszków rybnych z budyniem waniliowym
  • Co mi zrobisz? +186/-93
  • ... there... just in the corner of your eye
    • Recenzje DW Classic
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 09, 2016, 09:30:04 pm »

Pocieszę, że ja często wymyślam tylko początek, mam wizję zarysu końca i jak dotąd dawało to u mnie niezłe wyniki :)

Nie mówię, że się to nigdy nie udaje, ale jak się nie jest pro, jak Ty, to rzadko dobrze się kończy ;)
The Deal
Słowa: PresidentRomana
Tłumaczenie: Moja skromna osoba ;)

Spoiler for Hiden:
Mały chłopcze
Iść nie masz gdzie, tak tęsknisz za domem
Na Trionie
Mały chłopcze
Pakt dziś z tobą zawrę, jeśli wywiążesz się
Jestem Czarnym Strażnikiem

Refren:
Kula ze szkła jest czymś zbyt oczywistym
Dla szpiega, zamiast niej weź to
Słabość twą, lub chęć zdrady wyczuję
Śmierci Władcy Czasu chcę
Przyrzekłeś mi, Turlough,
Jesteś teraz w mocy mej
Jasny rozkaz wydałem
Zgładź Doktora gdy zbliży się

Uczniu z Anglii
Jest w zasięgu ręki twej, wypełnij zadanie
I zgładź go
Uczniu z Anglii
Zignoruj to, co mówi, on miesza w głowie ci
Daj dowód lojalności swej

(Refren)

Nie dbam o to już więcej
Nie zabiję go; był zawsze
Tak dobry dla mnie choć nie zasłużyłem
Zrywam naszą umowę
Nie masz nade mną władzy
To jasne jak słońce jest
Dla mnie to ty tutaj jesteś złem

Skurwol666

• Sąsiad Sary Jane
  • Co mi zrobisz? +66/-11
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 13, 2016, 10:58:45 pm »

Przez niefortunny wypadek (zapomniałem hasła (11facepalm)) dopiero teraz odpisuję.
W kwestii poszukiwania informacji o postaciach i ich charakterach, porównań starych i nowych TARDIS, innych mediów (a nóż się przydadzą...), streszczeń odcinków i całej reszty sugeruję gorąco polecam twoim obowiązkiem jest zaprzyjaźnić się z TARDIS Wiki. Nie zapominaj też o wujku Google!. Idealnym ćwiczeniem będzie właśnie znalezienie odpowiedzi na to pytanie :)
Dzięki wielkie za tą stronę, ludzki umysł nie spamięta przecież każdego szczegółu przez te wszystkie sezony, mam dziwne przeczucie, że już kiedyś odwiedziłem ową stronę ;) (za twą pomoc, niech Ci szczęście dopisuje przez następy rok :p)

Wielu znanych przeze mnie początkujących autorów "czeka na wenę" - napisze pierwszego dnia z zachwytu nowym pomysłem napisze pięć stron bez żadnego kłopotu, więc myśli, że tak będzie codziennie i kiedy nie ma tego niosącego rękę natchnienia, nie pisze
Mam w stu procentach tak samo, w pierwszy dzień napisałem najwięcej, a później dzień po dniu coraz to mniej ale ważne, że jednak coś i całkowicie tego nie porzuciłem, ale myślę sobie, że nawet jakbym to miał robić rok to i tak to zrobię ;)

Choć jak sobie przypomnę, ile potrafiłeś zrobić przy napisach, to myślę, że powinno ci być trochę łatwiej
Teraz zbiegiem wielu miesięcy, straciłem z 60% energii, i teraz robię to rzadziej, ale jest jeden + zamieniłem ilość na jakość, niestety już niedługo regeneracja Pierwszego ;)

Mam nadzieję, że coś pomogłam :p A może nawet cię zachęcę do dalszej pracy, jeśli masz jakiś przestój czy coś, bo teoretycznie, po takim czasie, początek mógłbyś mieć
Pomogłaś właśnie na taką odpowiedź pełną rad oczekiwałem zakładając temat, początek już mam połączyłem ze sobą dwa serialowe światy, w tym drugim(The Flash) również można zobaczyć podróże w czasie, ale niestety w całkiem innym klimacie niż DW.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2016, 09:02:27 am wysłana przez Skurwol666 »

Astroni

• Ten Który Przegadał Stworzenie z Midnight
  • **
  • Co mi zrobisz? +293/-75
  • Óśmiech Ósmego
    • Profil Astroni800 na YouTube
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 14, 2016, 05:39:49 pm »

Pomogłaś właśnie na taką odpowiedź pełną rad oczekiwałem zakładając temat
Oooo, jak mi miło ;D No to ciekawi mnie, kiedy będą pierwsze rozdziały do pokazania
DOKTOR

Elsen: Oh… Oh? Really? I… Bugger. Crap. I… Well, then uh… I believe that I’ll have to let you enter into the main gorges, then. But uhm… The regulations oppose it. Alright uh… I… I suppose this is a very special case, as stated in paragraph five.

The Judge: Sorry, but I fear I have to respond in the negative.

Yes, I am still OFF.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .